10 – Благодатта – А дали няма да се разпуснат
МНОГО ХОРА ИЗПИТВАТ силен, неоснователен страх, че Божията благодат ще ги доведе до греховен живот. Страхуват се, че ако вярващите осъзнаят, че Бог не ги съди според делата им, а според вярата им в Христос, те ще станат разюздани. „Чакай малко, Чък!“, казват. ’Така ти отваряш една вратичка, и хората ще започнат да вършат всякакви злини, като обясняват поведението си с думите: „Неговата благодат покрива всичко, което правя“.
Това възражение не е нещо ново. Благата вест на благодатта, която Павел започна да проповядва сред езичниците мигновено доведе до протести от страна на евреите. Те си мислеха, че като се даде такава свобода на езичниците, те ще се разпуснат. Петър също можа да съзре опасността от неправилно тълкуване на Павловото благовестие и написа в посланието си: „Както любезният ни брат Павел ви е писал, според дадената му мъдрост, както пише и във всичките си послания, когато говори в тях за тия работи; в които послания има някои неща мъчни за разбиране, които неучените и неутвърдените изопачават, както правят и с другите писания, за своята погибел“ (2 Петрово 3:15-16).
За съжаление, винаги е имало такива, които вземат Божието Слово извън контекста и го изопачават за своя погибел. Те използват благовестието, проповядвано от Павел, като извинение за разюздания си, греховен живот. Но благовестието никога ме може да бъде правилно разбрано по този начин.
Вие сте мъртъв!
В Римляните, 5 глава, Павел описва общението ни с Бога! по благодат, със силни, величествени думи. В 20 стих той заявява: „Гдето се умножи грехът, преумножи се благодатта“. В първия стих на следващата глава той си представя как някои хора казват: „Ами нека тогава да вземем да вършим много грехове, та благодатта още повече да се умножи. Изобилващата Божия благодат е нещо прекрасно! Нека й дадем възможност наистина да преизобилства“. В заключение, Павел отговаря: „Да не бъде! Ние, които сме умрели към греха, как живеем вече в него?“ (вижте Римляни 6:2). Отговорът му съдържа важен ключ към християнския живот и опитности.
Да предположим, че са ме хванали докато обирам банка. Изпратен съм в затвора и изправен на съд. След много седмици съдебните заседатели издават следната присъда: „Признаваме го за виновен“. Тогава съдията определя деня, в който ще бъде произнесена присъдата. Очакват ме пет години или доживотен затвор, защото съм използвал пистолет, направил съм няколко дупки в тавана и съм изплашил до смърт касиерите в банката. И накрая идва денят, в който трябва да се явя пред съдията, за да чуя присъдата си.
Законът е извършил работата си. Задържал е и е осъдил виновния. Влизам в съдебната зала и съдията казва: „Моля, подсъдимият да стане“. Ставам и той казва: „Съдът ви смята за виновен и ви осъжда на пет години затвор“. Новината е толкова лоша, че получавам сърдечен удар и умирам на място.
Ще държи ли съдът трупа ми пет години в затвора? Не. Смъртта ми моментално ме освобождава от осъждението на закона. Присъдата ми няма повече власт над мен, защото аз съм мъртъв.
Това има предвид Павел, като говори за онези от нас, които чрез вяра в Исус Христос са били оправдани пред Бога и сега живеят под Неговата славна благодат. Ние не живеем вече по плът, нашето старо „аз“ е мъртво. Законът ни беше осъдил на смърт. Неговите изисквания бяха изпълнени, когато бяхме съразпнати с Христос. Моето и вашето старо „аз“ са разпнати. Тогава, ако старото ни естество е мъртво, как можем да продължаваме да живеем в греха? Ние сме мъртви спрямо онзи стар живот.
„Съразпнах се с Христа“, пише Павел, „и сега вече, не аз живея, но Христос живее в мене“ (английски превод: „Съразпнах се с Христа, въпреки това живея; но не аз, а Христос живее в мене“) (Галатяни2:20). Ние не живеем повече по стария егоистичен начин. Дните, отдадени само на нашето „его“, си отидоха. Не ходим вече по плът. Сега сме свободни от закона, от грешната си природа и от ужасното чувство на вина, защото нашето старо, виновно „аз“ бе съразпнато с Исус Христос. Сега ходим по Бога, като уповаваме на Исус.
Ако си умрял действай
като такъв
Вярата, която ми дава позиция на праведност пред Бога е тази, която се изявява в дела по Бога.
Ако продължавам да живея в мръсотията и покварата на старата ми плът, използвайки благодатта на Бога като покривало за развратния ми живот, тогава само се залъгвам, и не съм наистина дете на Бога. В Яков 2:26 се казва: „Защото, както тялото без духа е мъртво, така и вярата без дела е мъртва“ (английски превод).
Този, който е бил роден от Божия Дух, непременно ще изявява това с начина си на живот. Исус казва: „И защо Ме зовете, Господи, Господи! и не вършите това:, което казвам? Всеки, който дохожда при Мене, и слуша Моите думи, и ги изпълнява, ще ви покажа на кого прилича. Прилича на човек, който построи къща, изкопа и задълбочи, и положи основа на канара; и когато стана наводнение, реката се устреми върху оная къща, но не можа да я поклати, защото беше здраво построена. А който слуша и не изпълнява, прилича на човек, който е построил къща на земята, без основа, върху която се устреми реката, и на часа рухна; и срутването на оная къща беше голямо“ (Лука 6:46-49).
Апостол Йоан пише: „И по това сме уверени, че Го познаваме, ако пазим заповедите Му. Който казва: Познавам Го, а заповедите Му не пази, лъжец е, и истината не е в Него“ (1 Йоан 2:3,4). На два пъти в това послание той добавя, че който е роден от Бога, не може да продължава да живее в грях (вижте 1 Йоан 3:9; 5:18). Не осуетявайте Божията благодат. Повярвайте и се доверете на Исус Христос като на ваш Господ и Спасител и живейте съобразно това ново общение.
Обичай Бога и прави
каквото си искаш
Сега някой ще попита: „И все пак, щом добрите ни дела не ни спасяват, какво може да ни възпре от това да не пушим, да не пиянстваме или да не висим по долнопробните барове?“ Не че не мога да върша тези неща, а просто нямам желание да ги правя. Христовата любов ме принуждава да живея угоден на Бога живот. Опитал веднъж колко блага е любовта Му, нямам желание да се отделя от Него. Искам да се приближа колкото е възможно повече към Исус, защото Го обичам и Той ме обича. Не искам да участвам в нищо, което би опетнило името Му.
Има известна ирония във факта, че сега, под благодатта, живея много по-порядъчно, отколкото когато и да било под закона. При отношения, регулирани от закона, винаги се стремя да разширя границите. Постоянно се опитвам да установя дали определени действия са правилни или погрешни. Винаги търся да открия пролуки. Търся благовидни причини, за да оправдая постъпките си. Живея според легалистичните ограничения, но и малко извън тях.
Бог не иска дa ви обвърже със
закон; Той иска дa ви притегли
към Себе Си с любовта Си.
Това е евангелието на благодатта.
Отношенията на любов с Бога са коренно различни от легалистичните. Не разисквам вече дали нещо е правилно или грешно. Вместо това, откривам, че се питам: „Това угодно ли е на моя Отец? Аз Го обичам и искам да Му у годя. Той толкова много ме обича, че не ми се иска да Го огорчавам. Дали ще е угодно на моя Отец, ако направя това?“.
Понякога, дори и когато законът мълчи, сърцето ми казва, че Бог ще се наскърби, ако извърша нещата, които съм си намислил.
Това, което Бог желае да постигне, са отношенията на любов с всеки от нас. Той не иска да ви обвърже със закон, а да ви привлече към Себе Си с любовта Си. Това е евангелието на Божията благодат – праведността, която Бог ни вменява, без закона.
Много от нас не успяват да разберат, че любовта е единствената истинска подбуда да бъдем добри. Страхът никога не е първостепенна, движеща сила в християнския живот. Ако сме добри, само защото се страхуваме да бъдем лоши, това не е истинска праведност. Можем да имаме привидно примерно поведение, като покривало за всякакви погрешни и изопачени мотиви. Ако страхът от последствията е единствената причина, която ни възпира, ще бъдем само пример за въздържащ се зъл човек. Това не е истинска доброта. Истинското благочестие е мотивирано винаги и единствено от любовта. Ако моралният избор, който правим, се основава на пламенната ни любов към Бога и силното ни желание да се въздържаме от неща, които биха наскърбили сърцето Му, тогава сме открили правилния мотив за праведността.
Плодът на Духа е любов. Една от отличителните черти на любовта е добротата. Когато почувстваме любовта, изпитваме радостта. Когато любовта завладее живота ни, тогава познаваме мира. Проявите на любовта винаги са търпение и устояване в изпитанията. Естеството на любовта е благост и кротост. Същността е тази, че когато Духът произвежда плода си в нас, тогава отпада необходимостта от спазването на тежки външни форми на поведение, продиктувани от закона. Любовта изпълнява закона.
И така, правим едно чудесно откритие: праведният живот не представлява повече тежест за нас, а радост, защото имаме отношения на любов с Исус.
Проблемът, който остава
Възможно е да познаем и да преживяваме Божията благодат. Може да живеем в радостта и мира поради оправданието чрез вяра в Исус Христос, и в Него да имаме пълна увереност за позицията ни на праведност пред Бога. Тази увереност идва от знанието, че съм съразпнат с Христос. Животът, подвластен на плътта ми, е мъртъв, и сега живея нов живот, управляван от Духа на Исус Христос. Имам нова природа – природата на Исус Христос. „За туй, ако някой е в Христа, той е ново създание, старото премина, ето, /всичко/ стана ново“ (2 Коринтяни 5:17). Това е една удивително освобождаваща истина.
Но аз все още имам проблем. Все още съм в това тяло и докато продължавам да бъда в него, ще съм под силното давление на телесните си нагони. И затова, вътре в мен се води битка. Плътта изкарва артилерията си и започва да ме обстрелва. Плътта ми – старото ми естество – е мъртва, но въпреки това изглежда, че трябва да мъкна този труп със себе си навсякъде. Аз съм като партньорът на Сам Мак Гий, който живее с „един полускрит труп, от който не може да се отърве“.
От извънредно голямо значение е да запомним, че Библията прави много важно разграничение: духът ми е изкупен, но тялото ми – не. Това създава огромен конфликт. Павел заявява в Римляните 8:22-23: „Понеже знаем, че цялото създание съвкупно въздиша и се мъчи до сега. И не то само, но и ние, които имаме Духа в начатък, и сами ние въздишаме в себе си и ожидаме осиновението си, /сиреч/, изкупването на нашето тяло“. Колко често ми се случва да стена и плача пред Бога поради слабостта на плътта ми.
След като Исус се бе помолил в Гетсиманската градина, върна се при учениците Си и ги намери заспали. Той каза на Петър: „Симоне, спиш ли? Не можа ли един час да постоиш буден? Бдете и молете се, за да не паднете в изкушение; духът е бодър, а тялото немощно“ (Марк 14:37-38). Никога досега не са изговаряни по-истинни думи от тези. Духът ми наистина има желание за доброто, но плътта ми е слаба, аз пъшкам, мъча се и казвам: „О, Боже, ускори деня, в който ще ме освободиш от това тленно тяло!“. Копнея да се отърва от този стар труп.
В моментни на слабост
Духът ме изобличава и ми дава сила,
и обръща ума ми към Бога.
Един ден всички ще бъдем освободени от грешната ни природа. Писанието казва: „Защото това тленното трябва да се облече в нетление, и това смъртното да се облече в безсмъртие. А когато това тленното се облече в безсмъртие, тогава ще се сбъдне писаното слово: „Погълната биде смъртта победоносно“. О смърте, где ти е победата? О смърте, где ти е жилото? Жилото на смъртта е грехът, и силата на греха е законът; но благодаря на Бога, Който ни дава победата чрез нашия Господ, Исус Христос“ (1 Коринтяни 15:53-57).
Междувременно, не всичко е загубено. В моменти на слабост, Духът ме изобличава и ми дава сила, и обръща ума ми към Бога. Търся Неговата помощ и Неговата сила. Започвам да преживявам Неговата победа. Открил съм, че трябва ежедневно да разчитам на силата и мощта на Исус Христос, за да мога да живея така, както Той иска.
Няма област, в която мога да включа живота си на нулева скорост и да продължа по инерция. В момента, в който направя това, плътта започва да се надига и да заграбва властта и силата. Трябва да държа апетитите си в подчинение, в противен случай те ще започнат да ме управляват. Павел пише: „Но уморявам тялото си и го поробвам, да не би като съм проповядвал на другите, сам аз да остана неодобрен /или отхвърлен/“ (1 Коринтяни 9:27).
Ако съм бил хванат в момент, в който не съм бдял, и открия, че съм се подал отново на плътта, това означава ли, че не съм повече спасен? Трябва ли отново да бъда спасен? Не. Аз все още вярвам в Исус Христос. Все още обичам Господа и все още вярата ми се вменява за праведност. Именно поради вярата ми и новия ми живот в Христос, не мога да продължавам да бъда подвластен на плътта.
Макар че временно може да падна в някоя яма, не мога да остана в нея. Бог няма да ми позволи да остана в това състояние. Той няма да ме остави да върша някои неща, които биха ми се приискали и които всички други правят. Те може да ги вършат и да не бъдат уловени или наказани, но аз не мога. Той ще се погрижи да не ги върша! Ако се опитам да следвам светските пътища и върша това, което тълпата „понесена от течението“ прави, аз или ще се проваля в това, или ще го намразя, или ще бъда хванат от плътта. Понеже Той ни обича и ние сме Негови деца, просто не можем скришом, безнаказано да си вършим грехове, както светът прави.
Няма ли никакви критерии?
Някой може все още да се чуди: „Тогава, ако сме под благодат, можем ли просто да пренебрегнем Божиите норми за лично поведение?“. В никакъв случай. Чрез нашите нови отношения с Бога, ние сме получили Неговата движеща сила и пребиваващото в нас присъствие на Святия Дух. В Христос получаваме нова природа, която копнее да живее в съответствие с Божията любов и святост. Чрез силата на Святия Дух повече не е необходимо да се напрягаме, за да вършим това, което е правилно. Именно това има предвид Йоан, когато пише: „Защото ето що е любов към Бога: да пазим Неговите заповеди, а заповедите Му не са тежки“ (1 Йоан 5:3). Божието присъствие в нас ни дава сила да изберем това, което е правилно и да се въздържаме от зло.
Тези, които са чели произведенията на класическата литература, вероятно са запознати с историята на Одисей. По време на пътуванията си, този древен пътешественик чул истории за острова на сирените – смъртоносни чародейки, които пеели толкова прекрасно, че всеки минаващ моряк обръщал кораба си към острова им и там се разбивал в скалите. Никой, веднъж чул песента на тези сирени, не оцелявал. Това звучало доста предизвикателно за такъв безстрашен мъж като Одисей. Той решил да бъде първият оцелял, който е чул тази музика.
За да постигне целта си, Одисей сложил восък в ушите на екипажа си и им заповядал да го завържат здраво за мачтата на кораба. Когато минавали гребейки покрай острова, съблазнителната музика зазвучала. Одисей положил неимоверни усилия, за да се освободи от въжетата и да доплува до брега. Той заклевал моряците си да обърнат кораба към скалите, но восъкът им пречел да чуят виковете му. Одисей продължил да се бори с въжетата, докато корабът излязъл на сигурно място, извън обсега на музиката. Така Одисей чул песента на сирените и оцелял, но от този момент нататък той бил преследван от спомена за тази измамлива музика.
В гръцките митове се разказва и за друг кораб, който минал покрай този остров и все пак оцелял. Когато смъртоносната мелодия започнала да при- тегля екипажа към пагубните брегове на острова, един надарен мъж на име Орфей, който бил на кораба, грабнал лирата и започнал да свири. Неговата музика така далеч превъзхождала тази на сирените, че мъжете отклонили кораба от курса му към скалите и запленени от тези нови, прелестни, животво рящи мелодии доплавали до безопасно място.
Изправени пред притегателната сила на изкушението, повечето от нас могат да бъдат оприличени на Одисей, или на Орфей. За някои песента на сирените от света има почти непреодолима привлекателност. Те откриват, че са здраво вързани от закона, но се борят срещу правилата му, примамвани от силата на плътта. Единствената им надежда е в закона, който ги възпира.
Радостта от единението с Христос
далеч превъзхожда всичко,
което светът или плътта
могат да предложат.
Ho има и такива, които са чули една нова песен – небесната музика – в сърцата си. Те откриват, че любовта на Исус Христос е толкова силна и задоволяваща, че макар светът да продължава да е привлекателен, те с радост го загърбват, за да могат да бъдат силно притегляни в Неговото прекрасно присъствие. Не е нужно да бъдат завързвани или принуждавани. Те не се борят да се освободят от въжетата, които ги спират, защото са открили колко велико е да живееш в близко общение с Бога.
Радостта от това единение с Христос далеч превъзхожда всичко, което светът или плътта могат да предложат. Грехът е загубил очарователната си и притегателна сила. Тези, които са открили удовлетворението от близкото общение с Бога не се нуждаят от закони. Вместо робски да следват наредби като: „Не удряй ближния си по главата!“, те нямат никакво желание да го правят, защото сърцето им е било докоснато от Божията любов. Искат просто да видят ближния си спасен.
Неотдавна видях този принцип в действие. Както карах колата си по една оживена улица в близост до Калвари Чапъл, друга кола внезапно изскочи пред моята и ме накара така рязко да ударя спирачките, че почти блокираха. Възрастна дребна жена с прошарена коса караше колата. Тя не беше забелязала нито мен, нито другите коли, в които едва не се блъсна. Ако останалите шофьори не бяха карали с изострено внимание, щеше да стане ужасна катастрофа. А тя направи толкова много глупави маневри, че се чух да се моля с думите: „Господи, моля Те, помогни на тази възрастна женица да се прибере безопасно вкъщи“. Тези, които ме познават, могат да свидетелстват, че загриженото ми отношение в тази ситуация не бе нищо друго освен чудо! Прекрасно е да можеш да преживяваш промените, до които водят отношенията ни на любов с Бога чрез Исус Христос.
Постоянна любов
Поради Христос, ние можем да преживеем истинско единение с Бога. Той не е близко до нас в един момент и далечен – в следващия. Дори и ако се провалим, дори и ако все още сме слаби в много области, позицията ни на праведност пред Бога не се променя според непостоянните ни отношения или различните ни настроения. Връзката ни с Бога е стабилна и сигурна, защото не се основава на самите нас или на нашите лични постижения, а на делото на Исус Христос, извършено заради нас. Той взе нашите грехове върху Себе Си и умря вместо нас, за да направи реално спасението ни чрез вяра. Можем да загърбим разбирането, според което Бог ни обича само, когато сме „добри“ и ни отхвърля, когато сме лоши.
Често се обаждам на внучката си по телефона. Обичам да си говоря сутрин с нея и да я питам как вървят нещата. Понякога, когато си говорим, тя ми казва: „Днес съм кисело момиченце, дядо“. Дали я обичам по-малко, когато ми казва това? Тя знае, че не е във форма. Но това не променя ни най-малко любовта ми към нея. Нито пък я обичам повече, когато е едно малко сладко ангелче. Аз просто я обичам. Обичам я, когато е кисела и когато е сладка.
Бог гледа на нас по същия начин. Когато не сме в настроение, сме склонни да си мислим: „Не е възможно Бог да ме обича днес. Та дори аз самият не се обичам. Ужасен съм. Не мога да търпя никого около себе си“. Склонни сме да си мислим, че Бог не ни обича, когато сме се провалили в нещо. Но не е така! Ако позицията ни пред Бога се основаваше на това как ние се представяме, никога нямаше да се наложи Исус Христос да умре.
Когато Исус счете вярата ни за праведност, Той ни дава прекрасните и стабилни отношения на любов със Себе Си. Ние добиваме тази позиция пред Него, която казва: „Влез и седни. Позволи Ми да ти помогна; позволи Ми да ти дам сила“.
Бог ви обича. Вие сте толкова скъпи за Него, че Той ви избра и призова да бъдете вечно Негови. Ето защо Божията благодат не води към разюздан живот. Радостта, която можем да имаме в Спасителя е неизмеримо по-голяма от тази в греха.