Отношения на любов с Бога
Замисляли ли сте се някога върху дълбокия смисъл на простичките думи „Бог ви обича?“ Те може би съдържат най-съществената истина, която човек е способен да проумее, а именно, че Бог ни е призовал да имаме общение на любов с Него. От нас се иска просто да Му се доверим и да повярваме в дълбоката грижовност и състрадание, които Той безусловно ни предлага.
Колко прекрасно е да изпитваме свободата и радостта от тази връзка с Бога продиктувана от любов! И от друга страна, колко тъжно е, че толкова много хора настойчиво държат да имат легалистични отношения с Бога. Тяхната праведност се основава на това, какво те могат да направят за Господа, вместо на това, какво Той вече е направил за тях. Те носят със себе си един огромен списък от „Прави!“ и „Не прави“, който да ги държи свързани с Бога.
Аз не съм чужд на тази гнетяща негативна праведност. Когато израствах, се смятах за едно от най-благочестивите деца в квартала поради това, което не правех. Не пушех. Не танцувах. Не посещавах шоу-програми. Бяха ме учили, че тези неща са абсолютно греховни. Така че, не само ги отбягвах, но вярвах също, че съм далеч по-праведен от моите по-слаби приятели, които с удоволствие се отдаваха на тях. Мислех си, че съм много по-свят от сина на проповедника, за който се знаеше, че събира угарки от цигари и ги пуши крадешком. Аз бях над всичко това и бях убеден, че Бог го забелязва.
Но все пак, имах сериозен проблем. Въпреки, че не посещавах шоу-програми, копнеех да видя „Снежанка“ и поради това се чувствах осъден. Всяка неделя вечер трябваше отново да бъда спасен и обещавах на Бога, че следващата седмица ще бъде различна. Щастлив бях, ако връзката ми с Него успееше да продължи и след закуската в понеделник.
Тъй като праведността ми бе въпрос на собствени усилия и воля, не след дълго отношенията ми с Бога се превърнаха в непоносимо напрежение. Всяко лято посещавах младежки лагер, организиран от нашата църква. Последната вечер запалвахме голям огън на открито, около който се събирахме да пеем хвалебствени песни, като например: „Предавам Ти всичко“ и „Ще Те следвам, Господи Мой“. По време на тези прочувствени моменти, ни помолваха да отбележим на лист хартия някоя област от живота си, която искахме Бог да промени, или да напишем някакво тържествено обещание пред Бога. Всеки от нас вземаше борова шишарка, втъкваше в нея листчето с посвещението си и я хвърляше в огъня. Докато наблюдавах как изгаряше моята шишарка, сълзи се стичаха по бузите ми. Казвах на Бога, че искам живота ми да бъде погълнат от Неговата любов и че желая напълно да Му се посветя, за да Му служа.
След лагерния огън ни насочваха към една масичка, на която водачите на лагера бяха поставили купчина картички. На тях пишеше: „Обещавам, чрез Божията благодат, че през следващата година изобщо няма да вляза в театър, няма да изпуша нито една цигара, няма да пия алкохол, няма да употребявам неприлични думи и няма да ходя на танцови забави.“ Подписвахме тези картички с обещания пред Бога и ги носехме в портмонетата си през цялата година.
Внимавах да изпълнявам всичките си обещания, но се озовавах в легалистични и сухи отношения с Бога. Изпитвах много малко радост в обходата си с Христос, тъй като бях обвързан с Бога чрез договор. Не можех да наруша споразумението, та нали точно аз го бях подписал и го носех навсякъде с мен, в задния си джоб? Не, аз бях обещал да спазвам това споразумение и пламенно вярвах, че Бог ми дължи нещо за моите усилия. Бог трябваше да бъде добър към мен… поне по- добър отколкото към тези, които не изпълняваха обреците си.
Представете си шока, който изживях, когато моите приятели, които далеч не бяха толкова праведни колкото мен, спечелиха състезанието, в което се опитвахме да познаем колко желирани бонбони има в буркана! Ядосвах се и питах: ’’Боже, защо не ме благослови? Ти знаеш, че аз, повече от тях, заслужавам да спечеля това състезание.“ И колкото повече мислех за това, толкова по-объркан ставах. Ето, че аз изпълнявах моята част от споразумението, а Бог сякаш не ми обръщаше никакво внимание. Непрекъснато се чувствах измамен.
Естествено, от време на време, ставах честен към себе си и си давах сметка, че не съм чак толкова праведен, колкото ми беше приятно да си мисля, че съм. Знаех, че мотивите ми често не бяха такива, каквито трябваше да бъдат. Имаше моменти, в които осъзнавах, че напълно съм се отклонил от Божията воля за живота ми. Спомням си веднъж, като ученик в гимназията, как се промъкнах на едно шоу. След това, в продължение на шест месеца, живеех в пълно осъждение, защото бях нарушил обещанието си. Често се отказвах от мисълта, че Бог някога ще благоволи да ме благослови. Имаше много неща, за които исках да се моля, но какво право имах да искам каквото и да било от Него, след като така ужасно Му бях изменил?
Това тежко бреме на праведност чрез дела се пренесе и в ранните години на служението ми в Тюсан, щата Аризона. Не след дълго осъзнах, че нещо липсва в моето служение и във връзката ми с Бога. На това отгоре следях и събранията на видни съвременни евангелизатори, преминаващи през щата ни, и виждах палатки, препълнени от хора, които получаваха спасение и други, които, както изглеждаше, преживяваха свръхестествени изцеления.
Копнеех да видя същата тази сила да се проявява и в моя живот и служение. Затова започнах усърдно да търся Бога с пост и молитва, в пустинята на Тюсан. Тръгвах сам, за да пребъдвам в очакване пред Господа, придружаван само от шише вода, Библията и един бележник. Молех Бога за Неговото благословение, сила и помазание в живота ми. След един такъв период на духовна дисциплина, в мен се пораждаше чувство на въодушевление. Вярвах, че Бог ще благослови църквата ни, защото се бях молил и постил. Едва дочаквах следващата служба, за да видя какво Бог щеше да направи.
За съжаление, от поста така изнемощявах, че в неделя вече едва можех да се крепя прав зад амвона. Мислите ми така блуждаеха, че ми беше трудно да проповядвам смислено. Хората заспиваха, а аз се чувствах съсипан. Очаквал бях мощно съживление от Бога, а вместо това… в църквата се понасяше хор от похърквания. Отчайвах се, ядосвах се и си мислех: „Боже, нима не видя как постих и се молих? Ти наистина трябва да благословиш тази църква, а и мен покрай нея след като си тук!“
По онова време не разбирах, че моят пост и молитви бяха опити да задължа Бога, да Го принудя да направи това, което исках. Мислех си, че ако хората само можеха да видят чудеса като тези, описани в книгата Деяния, те биха се убедили в реалното съществуване на Исус Христос.
По-късно, обаче, открих, че най-убедителното свидетелство, което можем да предложим на света е любовта, която имаме един към друг, любов, извираща от сърцето на Самия Бог. Спазването на правила и ограничения просто не може да породи такава любов помежду ни. Можем да се опитваме да наложим закона в отношенията си, но Божията любов е единственият начин да придобием стабилността и сигурността, за които копнеем. Библията ни казва, че любовта е изпълнението на закона. Всъщност, когато попитаха Исус коя е най-велика- та заповед, Той отговори, че тя е да възлюбим Господа с цялото си сърце, ум, душа и сила и да възлюбим ближния си като себе си. Любовта, а не законът, има ключовата позиция в отношенията ни с Бога и помежду ни.
Бог иска да преживяваме красотата от това да бъдем привличани към Него от връзка много по-силна от чувството на задължение и вина, породени от закона. Ако все още с Бога ни свързва списък от правила и предписания, много скоро ще открием, че се мъчим да се освободим от юздите и ограниченията. Има огромна разлика между това да бъдеш свързан с някого от чувство на любовен възторг, или да бъдеш обвързан с него от задължение и вина.
Бог никога не е възнамерявал Неговите чада да бъдат обвързани чрез безкраен списък от външни принуди. Не Му е угодно да ни слуша да пъшкаме и да се оплакваме: „Каква досада! Трябва пак да отида на църква, а има стотици други неща, които бих предпочел да направя. Но ако не отида, Бог няма вече да ме обича, а и проповедникът ще ме гледа накриво, защото съм пропуснал проповедта му“.
Ако осъзнаем, че се измъчваме под тежестта на подобни мисли, това е сигурен признак, че действията ни не произтичат от отношения на любов с Бога и че вместо това сме изпаднали в легализъм (старание да се спасим чрез дела). Със сигурност Бог желае за нас нещо по-добро от едно мрачно и лишено от любов съществуване!
Бог никога не е съставял обширен договор, в който да пише: „Спазвай всичките Мои условия, и Аз ще те обичам и благославям; но ако нарушиш и най-малкото постановление, договорът се анулира и ти си вън от Царството Ми.“ Християните не са обвързани с Бога чрез тежък за изпълнение договор. Павел заявява, че единственото нещо, което го принуждава е Христовата любов (2 Коринтяни 5:14).
В продължение на години Бог трябваше търпеливо да работи в живота ми, преди да мога да се освободя от робството на себеправедността. Години наред бях чувал от други, че са получавали огромно благословение от Посланието към Римляните. Тъй като винаги търсех благословение, реших и аз накрая да се задълбоча в това послание. Но колкото и да се опитвах, то ми оставаше чуждо. Въпреки това реших да упорствам и да видя дали ще мога да открия какво е това, което други намираха за толкова завладяващо.
Един ден, докато изучавах тази неоценима книга, Бог просто направи революция във връзката ми с Него. Именно чрез Посланието към Римляните, Той ми откри значението на простата, изтъркана от употреба, но рядко проумявана дума – благодат. От този момент нататък, аз навлязох в такова непринудено и изпълнено с любов общение с Него, че повече не се интересувах дали изобщо ще видя в служението си някое поразително чудо или не. Въпреки че бях склонен да се препъвам и падам, открих, че моите грешки не ме отчуждаваха от Бога. Връзката ми с Христос, която дотогава приличаше на возене с увеселително влакче, с резки издигания и пропадания, започна все повече да се превръща в спокойно, плавно пътешествие в удивителната Негова любов.
Представете си как се почувствах, когато открих дълбоката истина: „Ако Бог е откъм нас, кой ще бъде против нас?“ (Римляни 8:31). Години наред бях полагал непосилен труд поради погрешното разбиране, че Бог е против мен. Представях си Го как ме дебне да прекрача границата, за да може да изпрати някое огнено осъждение, което с трясък да се стовари върху мен. Най-накрая разбрах, че Бог иска да се радвам на мира от Неговата безусловна любов, а не да живея със страха, който винаги съпътства легализма. Започнах да се отнасям към Бога по един напълно нов начин.
Разбрах, че законът е предназначен да служи като пътеводител, който да предпазва Божиите чада от опасност. Неговите ограничения служат по начина, по който родителските наставления, целят единствено благополучието на детето. Веднъж открили чудото на Божията благодат, не е нужно вече да бъдем държани под ключ чрез закона. Можем да подходим непринудено към живота, защото обичаме Бога и не бихме искали да направим нещо, което би наранило връзката на обич с Него. Когато познаем радостта от общението с Бога, не бихме желали никакви пречки или прегради да застанат помежду ни.
Всъщност, колкото повече опитваме Божията любов, толкова повече Той Самият става първостепенното ни желание и център на живота ни. Принудителните страни на закона стават излишни. Откриваме, че копнеем да угодим на Бога, просто защото Го обичаме.
И това е най-великата радост в живота – да изпитваме истинско общение на любов с Бога. Да знаем, че Той е на наша страна, че ни обича – това е най-мощният източник на сигурност, който човек може някога да познае. Да открия славната Божия благодат бе едно от най-важните събития в цялата ми духовна опитност. Научих се да се отнасям към Бога по един напълно нов начин: не въз основа на моите дела или моята праведност, а въз основа на Божията любов към мен, чрез Исус Христос.
Това е благодатта и тя е, която придава смисъл на живота. Всъщност, тя е, която прави живота истински, изобилен, пълноценен и удовлетворителен, прави го изобщо възможен. Защото когато очите ни се отворят за поразителната истина, че връзката ни с Бога не зависи от жалките камъчета, каквито са собствените ни усилия, а е поставена върху непоклатимата канара на Неговия неизменен и любящ характер, тогава животът блясва пред нас като една многоцветна експлозия от невероятни възможности.
Благодатта превръща опустошените и запустели полета в тучни, зелени пасища. Тя превръща задължението, вършено със стиснати зъби, в ентусиазирано, продиктувано от любов служение. Заменя сълзите и чувството на вина от собствените ни неуспешни усилия с нестихващ радостен трепет и смях поради щедро предложеното ни веселие отдясно от Бога. Благодатта променя всичко!
Открили ли сте изобилната радост от живот под Божията благодат? Бихте ли приветствали напомнянето, че позицията ни пред Бога не зависи от собствените ни незначителни усилия, а от това, което Неговата всемогъща ръка е извършила за нас? Където и да се намирате в духовния си път, аз ви каня сега да отделите няколко минути, за да размишляваме заедно върху удивителната Божия благодат, изляна върху нас.
Защото е истина, че: Благодатта променя всичко!